Z młodzieżą i dla młodzieży
Dla salezjanina obecność wśród młodzieży jest jak tlen dla człowieka. Krótkie noce, długie rozmowy, wspólna modlitwa, zabawa oraz formacja… czyli akcje młodzieżowe, w których uczestniczyliśmy w ostatni weekend.
W trakcie salezjańskiej formacji ważne miejsce zajmują akcje organizowane z młodzieżą i dla młodzieży. W ostatni weekend współbracia z naszej wspólnoty zakonnej uczestniczyli w trzech akcjach organizowanych przez trzy salezjańskie inspektorie.
SAS czyli Salezjańska Szkoła Animatora to akcja organizowana przez inspektorię krakowską w naszym domu na Tynieckiej. Spotkanie miało na celu zdobycie umiejętności oraz wiedzy z dziedziny salezjańskiej asystencji, duchowości oraz spędzenie czasu razem na modlitwie i zabawie.
FSM czyli Formacyjne Spotkanie Młodych jest akcja dla chłopaków organizowana przez inspektorię wrocławską. Trzy dni spędzone w duchu salezjańskim… konferencje, Eucharystia, paintball, rozmowy, piłka nożna. Wszystko to, aby być bliżej Boga i drugiego człowieka.
SSDM czyli Salezjańska Szkoła Duchowości Młodzieżowej, która jest propozycją dla młodzieży w wieku 15-35 lat. Spotkania są doskonałą okazją do poznania zagadnień salezjańskiej duchowości młodzieżowej, integracji między młodymi, udziału w spotkaniach warsztatowych z zaproszonymi gośćmi, nabożeństwach i modlitwie wspólnotowej.
Podczas pierwszego zjazdu udział wzięło blisko 50 młodszych i starszych uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tematyczne: „Życie warte przeżycia”, poprowadzone przez Panią psycholog. Dzięki pracy w grupach młodzież mogła jeszcze lepiej przyswoić sobie usłyszane treści i uświadomić sobie wartości, którymi warto żyć.
W programie dnia oczywiście nie mogło zabraknąć Eucharystii oraz czasu na wspólnotową i osobistą modlitwę. Podczas wieczornego nabożeństwa – adoracji Najświętszego sakramentu, – była okazja do spowiedzi św. Ważnym elementem SSDM jest budowanie wspólnoty, a zatem: rekreacja, zabawa, tańce integracyjne, poobiedni spacer, czy wieczorny film, odbyły się w klimacie radości i wzajemnej otwartości.
Kl. Matuesz Buczek SDB