Prenowicjat
Prenowicjat to okres, w którym kandydat poznaje Zgromadzenie Salezjańskie oraz rozpoczyna swoją formację. Poprzez modlitwę, liturgię, pierwsze doświadczenie życia we wspólnocie, spotkania z salezjanami, poznawanie różnych wspólnot i przestrzeni pracy salezjańskiej, konferencje i czytanie lektur salezjańskich kandydat ma warunki do rozeznawania i podjęcia decyzji o wstąpieniu do nowicjatu.
Traktuje się go jako pierwszy etap formacji salezjańskiej. Wraz z prenowicjatem rzeczywiście rozpoczyna się formacja początkowa kandydata, który prosi o przyjęcie do Zgromadzenia Salezjańskiego, aby poświęcić swe życie Bogu w służbie młodzieży, naśladując Księdza Bosko.
Prenowicjat ma następujące specyficzne cele, które wymaga się, aby były znane kandydatom i przez nich przyswojone w czasie określonej drogi formacji:
- dojrzeć jako człowiek i jako chrześcijanin;
- poznać swoje powołanie i pogłębić motywacje własnego wyboru;
- doświadczyć życia wspólnotowego i apostolskiego oraz poważnie zastanowić się nad życiem
i posłannictwem salezjańskim; - zweryfikować cechy niezbędne, aby rozpocząć nowicjat;
- podjąć decyzję w sposób świadomy i wolny od zewnętrznych i wewnętrznych nacisków;
- przyjąć w sposób wyraźny i konkretny postawę formacji.
Obecnie prenowicjat odbywa się we wspólnocie salezjańskiej w Rumii i rozpoczyna się początkiem października, a kończy 30 czerwca. Po tym dniu prenowicjusze biorą udział w salezjańskich akcjach wakacyjnych oraz Projekcie PreColle.
„Temu, kto obiera życie salezjańskie stworzy się środowisko i warunki odpowiednie do poznania własnego powołania i osiągnięcia dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Dzięki temu może on, z pomocą kierownika duchowego, dokonać wyboru w sposób bardziej świadomy i wolny od nacisków zewnętrznych i wewnętrznych.
Bezpośrednio przed nowicjatem wymagane jest specjalne przygotowanie w celu pogłębienia wyboru powołania i sprawdzenia zdatności niezbędnej do rozpoczęcia nowicjatu. Takie przygotowanie dokonuje się poprzez praktykę salezjańskiego życia wspólnotowego i apostolskiego”.
— Konstytucje Towarzystwa Salezjańskiego, Art. 109.