Wyniki wyszukiwania dla:

Nowy rok, kolejny krok

Nie zwalniamy. Młodzi Salezjanie rozpoczęli kolejny rok formacji i studiów powtarzając słowa ks. Bosko: “Dla was studiuję, dla was pracuję, dla was żyję i za was jestem gotów także oddać życie.”

5 kroków formacji początkowej to: prenowicjat, nowicjat, postnowicjat, asystencja, studia teologiczne. 1.10 postawiliśmy kolejny krok rozpoczynając następny rok studiów teologicznych.

Słowa ks. Vaclava

Pierwszym wspólnym punktem była Msza Święta. To spotkanie z Eucharystycznym Jezusem przemienia nasze życie. Nie ma więc lepszego sposobu na start. Naszej modlitwie przewodniczył ks. Vaclav Klement SDB, były radca generalny, który wizytuje Inspektorię Pilską i przy tej okazji odwiedził naszą wspólnotę w Krakowie. Podczas kazania, ks. Vaclav  powiedział bardzo ważne rzeczy, które warto żeby wybrzmiały:

  • wskazał na to, że bez pytań nie ma prawdziwej formacji, dlatego zadał również, pytanie do każdego z nas: Czy jestem na drodze? Mówił, że jest to bardzo ważne pytanie, które nieustannie trzeba sobie zadawać, bo droga to podążanie za Jezusem.
  • Wskazał, również na przykłady świętych, którzy już zrealizowali swoją ziemską drogę podążając za Jezusem. Mówił on o księdzu Bosko, oraz o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus, którą wspominaliśmy w liturgii.
  • Ks. Vaclav podkreślał w kazaniu, że podziwiamy tych świętych, dlatego, że szli za Jezusem pokornie, ale zdecydowanie. Byli odważni w podejmowaniu tej drogi i wszystkich zadań, które stawiał im Jezus. Kazanie zakończyło się modlitwą o odwagę w podejmowaniu drogi, która jest nieustannym nawracaniem się do Jezusa.

Dlaczego warto studiować teologię?

Po Mszy Świętej na auli kontynuowaliśmy nasze spotkanie inauguracyjne. Ks. Rektor Adam Paszek SDB przedstawił sprawozdanie z poprzedniego roku. Opowiedział o funkcjonowaniu seminarium w ubiegłym roku akademickim (tu zachęcamy do sprawdzenia i śledzenia nas na naszej stronie seminaryjnej:https://seminarium.sdb.org.pl/ oraz facebooku: https://www.facebook.com/losiowka

Po Ks. Rektorze głos zabrał ks. dr hab. Robert Woźniak, profesor UPJPII, który w trzech punktach odpowiedział na pytanie: Dlaczego studiować teologię? Puentując Ks. profesor powiedział, że potrzeba, przywrócić prymat rozumowi po to by rozwijać się jako człowiek w pełni. Człowiek w dzisiejszych czasach, często stawia swoją wolność ponad wszystko, co powoduje, że dochodzi w nim do zgubienia – dezintegracji. Dlatego potrzeba nowej ewangelizacji, która powinna się charakteryzować, racjonalnością. Nowa ewangelizacja ma przywrócić człowiekowi integralność, która pochodzi od Boga, który dał człowiekowi wolność i rozum. Tak, więc integralność jest przywracaniem człowiekowi obrazu Boga, na który On sam nas stworzył.

Kilka słów od naszych gości

Następnie głos zabrali: siostry salezjanki, które przekazały życzenia od sióstr inspektorek, na rozpoczynający się czas nowego roku seminaryjnego; oraz ksiądz inspektor Marcin Kaznowski SDB. Także i on złożył życzenia, aby nasz dom na Łosiówce był domem, w którym rozum nie śpisz, ale stale pracuje nad poszukiwaniem prawdy, po to aby demony spały w myśl przysłowia, na które się powołał: „Gdzie rozum śpi, budzą się demony”. Wskazał również, że prawda rodzi się we dwoje, przez co ukazał wartość życia wspólnotowego. Po tych życzenia nastąpiły słowa ks. Rektora, który uznał rok akademicki za rozpoczęty. Na potwierdzenie tego faktu wybrzmiał śpiew: Gaudeamus igitur.

Ostatnim tradycyjnym punktem inauguracji było wyjście do klasztoru sióstr karmelitanek, w którym wspólnie modliliśmy się prosząc, za wstawiennictwem św. Teresy o błogosławieństwo Boże na kolejny rok studiowania i formacji. Po to by jak najlepiej wykorzystać czas, który dał nam Bóg, aby wzrastać w powołaniu salezjańskim.

 


Podziel się tym wpisem: