August Czartoryski

 

August Franciszek Maria Anna Józef Kajetan CZartoryski urodził się 2 sierpnia 1858 roku, jako syn polsko-hispańskiej rodziny arystokratycznej. Jego matka księżna Maria Amparo Muñoz była córką królowej Hiszpanii Marii Krystyny Burbon.
Wychowawcą i mentorem młodego Augusta był święty Józef Kalinowski – karmelita. Decydujacym momentem w życiu arystokraty było spotkanie św. Jana Bosko, po którym August postanowił wstąpić do Pobożnego Towarzystwa Salezjańskiego. Spotkało się to ze sprzeciwem Księdza Bosko, który dał się przekonać dopiero po interwencji papieża Leona XIII. 24 listopada 1887 roku młody kleryk Czartoryski przyjął sutannę z rąk Założyciela Salezjanów. Usłyszał wtedy slowa: „Odwagi, mój książę. Dziś odnieśliśmy wspaniałe zwycięstwo. Ale muszę także z wielką radością powiedzieć wam, że przyjdzie dzień, w którym książę będzie kapłanem i z woli Boga uczyni wiele dobra dla swojej ojczyzny”.
Książe zrzekł się tytułu oraz rodzinnego majątku. Z posagu, jaki wniósł do Zgromadzenia, otworzono na turyńskim Valsalice ośredek dla młodych polaków, do którego przybył m.in. późniejszy Prymas Polski August Hlon. Arystokrata przyjął święcenia kapłańskie 2 kwietnia 1892 roku w San Remo. Zmarł zaledwie rok później 8 kwietnia 1893 roku, jednak sława tego młodego kapłana przyczyniła sie do rozpropagowania charyzmatu salezjańskiego wśród polaków. Jego relikwie spoczywają dziś w Przemyślu.