Droga salezjańska

Droga salezjańska

Każdy z nas jest powołany przez Boga, aby stanowić cząstkę Towarzystwa Salezjańskiego. W tym celu otrzymuje od Niego dary osobiste a odpowiadając wiernie na to wezwanie, znajduje drogę pełnej realizacji siebie w Chrystusie. Towarzystwo uznaje go w jego powołaniu i pomaga mu je rozwijać. On zaś, w poczuciu odpowiedzialności, oddaje siebie i swoje uzdolnienia na służbę wspólnego życia i działania.
Każde powołanie jest świadectwem, że Pan kocha nasze Zgromadzenie, pragnie jego żywotności dla dobra swojego Kościoła i ubogaca je nieustannie w nowe siły apostolskie.

Konstytucje salezjańskie, art. 22.

Droga powołaniowa Księdza Bosko była przede wszystkim słuchaniem głosu Bożego i podążaniem za tym wezwaniem. Współczesny młodzieniec, który zafascynowany postacią Świętego Wychowawcy z Turynu chce się stać apostołem młodzieży, również zawierza się z uległością Duchowi Świętemu i przyjmuje wszystkie Jego natchnienia. Dlatego pewnego pięknego dnia postanawia zostać Salezjaninem. Zanim jednak złoży wieczystą profesję w Towarzystwie Świętego Franciszka Salezego, będzie musiał przejść szereg etapów tzw. formacji początkowej.