Młodzież

Nasza misja – młodzież

Kiedy wchodzisz na stronę dużej, międzynarodowej korporacji, z łatwością znajdziesz tam zakładkę zatytułowaną: „Nasza misja”. W środku bardzo często możesz znaleźć treści, które w ogóle nie łączą się z tym czym na co dzień żyje dana firma. Możesz np. dowiedzieć się, że misją firmy wydobywającej ropę naftowa jest ochrona środowiska, a wycinającym lasy tropikalne szczególnie zależy na ochronie klimatu. Podobna sytuacja nie może spotkać Cię, kiedy odwiedzasz stronę poświęconą Salezjanom Księdza Bosko. Tu pragniemy okazać Ci serce misji naszego Zgromadzenia, która ożywia je i nadaje sens każdej naszej działalności.
Nie trudno zgadnąć, iż dla salezjanina sercem i duszą każdego działania jest młodzież, w której odnajdujemy oblicze Chrystusa. Jak mawiano o św. Janie Bosko: nie przyłożył ręki do żadnego dzieła, które by nie miało na celu zbawienia młodzieży. Również dla nas, jego duchowych synów, służba na rzecz dorastających pokoleń jest priorytetem i źródłem radości. W posługiwaniu jej znajdujemy bowiem drogę do własnego zbawienia.
Ksiądz Bosko postanowił zorganizować naszą działalność na rzecz młodych w formie znanej jako oratorium. Choć to nie on je wymyślił, to jednak nadał mu zupełnie nowy wymiar pedagogiki chrześcijańskiej, zwany systemem prewencyjnym. Do idei oratorium, zapoczątkowanej przez św. Filipa Nereusza, św. Jan Bosko dodał cztery wymiary życie, które decydują o rozwoju człowieka. Oratorium ma być domem do którego powraca się z radością i poczuciem bezpieczeństwa. Ma być również szkołą, w której można się nauczyć życia zgodnego z wartościami i własnymi predyspozycjami. Oratorium to również kościół i kaplica, w których poznaje się Boga i Jego Kościół. Ostatecznie jest ono również boiskiem, na którym spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie.
Aby oratorium mogło spełniać swoje zadanie Ksiądz Bosko oparł je na trzech filarach. Pierwszym z nich jest rozum, który pozwala spojrzeć obiektywnie na zdolności i słabości wychowanka oraz określić granice wspólnych relacji. Drugim filarem jest religia, która każe zawsze pochylać się nad ludzką słabością i podobnie jak Dobry Pasterz nie ustawać w poszukiwaniu zagubionych owiec. Trzecim filarem oratorium jest miłość wychowawcza, która pozwala na złapanie dystansu do wymagań rozumu i religii. Dzięki niej każdy wychowanek dostaje to co jest mu najbardziej potrzebne i w ilość jaką jest w stanie udźwignąć.
Czy oratorium zdaje egzamin? Myślę, że dobrą odpowiedzią będzie pochwalenie się jednym z naszych najsłynniejszych oratoryjnych wychowanków, który obecnie jest Głową Kościoła Katolickiego, Następcą św. Piotra i Biskupem Rzymu. Mowa tu o nikim innym niż o naszym drogi Ojcu Świętym Franciszku, którego miłość do Boga i Kościoła rozwijała się w argentyńskim oratorium salezjańskim.

Młody Jorge Mario Bergoglio w oratorium salezjańskim